Katarzyna Berenika Miszczuk, młoda pisarka i lekarka, która ma już na swoim koncie kilka powieści, w zjawiskowy sposób wykorzystała modę na słowiańskość i w ubiegłym roku zaskoczyła niesamowicie interesującą i zabawną książką Szeptucha, która ukazała się w cyklu Kwiat Paproci. Innowacyjny cykl przygód Gosławy Brzózki przypadnie do gustu zarówno miłośnikom literatury kobiecej, jak i fanom fantastyki i kryminałów.
O czym opowiada cykl Kwiat Paproci?
Akcja cyklu rozgrywa się w dzisiejszej Polsce, lecz nie wszystko jest takie, jakie znamy. Mieszko I nigdy nie przyjął chrztu, dlatego Polska nadal pozostaje państwem pogańskim. Główną bohaterką Kwiatu Paproci jest Gosława Brzózka, która właśnie ukończyła studia medyczne i musi odbyć obowiązkowy staż u szeptuchy, czyli lokalnej lekarki leczącej ziołami i metodami naturalnymi. Gosia, która odczuwa paniczny lęk przed chorobami (szczególnie tymi przenoszonymi przez kleszcze), niechętnie przyjeżdża do Bielin, wsi w województwie świętokrzyskim, w której mieszka szeptucha. Wydarzenia, w których uczestniczy, stanowią główną akcję tego niezwykłego cyklu, który czyta się jednym tchem.
Mitologia słowiańska
Główną zaletą cyklu Kwiat Paproci jest zapoznawanie czytelnika z niesamowitą mitologią słowiańską, która jest spuścizną naszych przodków. Warto przeczytać ten cykl choćby po to, by odkryć, jak wiele świąt i obrzędów, które kultywujemy do dziś, pochodzi z czasów dawnych Słowian. W Kwiecie Paproci nie tylko odkryjemy fakty, lecz również spotkamy dawnych bogów słowiańskich oraz słowiańskie demony. Całość okraszona jest sporą dawką humoru, który sprawia, że lektura cyklu jest niezwykle przyjemna.
Szeptucha, czyli pierwsza część cyklu, została nagrodzona przez czytelników portalu lubimyczytac.pl w plebiscycie na Książkę Roku 2016 w kategorii literatura fantastyczna. 10 maja 2017 roku ukaże się trzeci tom cyklu pt. Żerca. Autorka obiecuje jednak, że to nie ostatnie spotkanie z bohaterami Kwiatu Paproci i pracuje już nad kolejnymi tomami, które ukażą się niebawem.