muzyka

Army Dreamers, czyli zabawa w wojnę

Drugi singiel norweskiego muzyka Moddiego, pochodzący z jego najnowszej płyty Unsongs, na której znalazło się dwanaście zakazanych piosenek z całego świata, właśnie doczekał się teledysku. Army Dreamers, smutna i wstrząsająca piosenka, pierwotnie wykonywana przez Kate Bush, została odświeżona przez Norwega i zobrazowana na nowo. Mimo że Kate Bush nagrała ją w 1980 roku, jej treść nie traci na aktualności, a wydarzenia, o których opowiada, nadal się przydarzają.

Kate Bush

Utwór jest lamentem rodzica nad losem dziecka-żołnierza, które wróciło z wojny w trumnie. Rodzic rozpacza i wymienia zawody i rzeczy, które mógłby robić syn, gdyby wciąż żył. Army Dreamers jest utworem o uczuciach wielu rodziców, którzy stracili swoje dzieci podczas wojen. Akcja teledysku Kate Bush rozgrywa się w dżungli lub lesie, a sama artystka występuje w nim, grając żołnierkę i śpiewając. Bush zachowuje się jak robot zaprogramowany na zabijanie. W niektórych scenach występuje z nią małe dziecko w stroju żołnierza. Pod koniec, matka próbuje uratować swojego zmarłego syna, lecz za każdym razem trafia na drzewo, a życie jej dziecka jest już tylko iluzją. Utwór Kate Bush został wycofany z BBC po tym, jak Wielka Brytania przyłączyła się do I wojny w Zatoce Perskiej, gdyż piosenka ta została uznana za „nieodpowiednią”. Z ponad 50 tysięcy wysłanych do Kuwejtu i Iraku żołnierzy, 47 nigdy nie wróciło do domu.

Moddi

Teledysk do coveru Army Dreamers został nakręcony na kilku płaszczyznach. Obserwujemy tu dzieci bawiące się w wojnę, dorosłe życie jednego z nich oraz jego pogrzeb. Widzimy, jak pełen nadziei młody człowiek, żegna się z przyjaciółmi z dzieciństwa i jedzie spełniać swoje marzenia, służyć krajowi i wziąć udział w prawdziwej wojnie, w którą bawił się w dzieciństwie. W teledysku miesza się radość dziecięcej zabawy z realizmem śmierci i dlatego właśnie obraz ten jest wstrząsający i niestety wciąż prawdziwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *