literatura

Emilia Dziubak i jej ilustracje

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich ilustratorek urodziła się w 1982 roku i ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych. Zadebiutowała w 2011 roku i od tej pory jest jedną z najbardziej rozchwytywanych ilustratorek w Polsce. Emilia Dziubak współpracuje z wieloma autorami książek dziecięcych i młodzieżowych, a także wydaje własne książki. Jej debiut, Gratka dla małego niejadka, to ilustrowana książka kucharska pełna gier edukacyjnych, natomiast Rok w lesie, druga autorska książka Emilii Dziubak to rozwijająca spostrzegawczość ilustrowana historia leśnych zwierząt.

Barbara Kosmowska

Autorka mądrych książek dla dzieci i młodzieży od pewnego czasu współpracuje z Emilią Dziubak. Do tej pory ukazały się cztery niezwykłe książki tego zdolnego tandemu: Dziewczynka z parku (2012), Kolorowy szalik (2014), Niezłe ziółko (2016) i Tru (2016). Przepiękne ilustracje Emilii Dziubak doskonale współgrają z zaangażowaną społecznie prozą Barbary Kosmowskiej.

Martin Widmark

Szwedzki autor serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai docenił talent Polki i rozpoczął z nią współpracę. Właśnie ukazała się ich wspólna książka Tyczka w Krainie Szczęścia, a na szwedzkim rynku dostać można także nieopublikowaną jeszcze u nas pozycję Huset som vaknade.

Mary Norton

Klasyka światowej literatury dziecięcej autorstwa Mary Norton doczekała się nowego wydania z ilustracjami Emilii Dziubak. Nakładem wydawnictwa Dwie Siostry w serii Pożyczalscy ukazało się pięć tomów: Kłopoty rodu Pożyczalskich, Pożyczalscy idą w świat, Pożyczalscy na wyspie, Pożyczalscy w przestworzach i Pożyczalscy pomszczeni.

Przemysław Wechterowicz

Emilia Dziubak ma swój wkład również we wspaniałe książki dla dzieci Przemysława Wechterowicza. W księgarniach możemy kupić Być jak tygrys, Proszę mnie przytulić, Uśmiech dla Żabki oraz W pogoni za życiem. Na uwagę zasługuje szczególnie ta ostatnia pozycja, która swoją prostotą i mądrością zachwyci również dorosłych, którzy z zapartym tchem śledzić będą losy małej jętki. Historia ta doskonale uzupełniają przepiękne ilustracje Emilii Dziubak.