literatura

Ilustrowane książki dla dzieci – rozrywka czy sztuka?

W dzisiejszych czasach książki adresowane dla dzieci kupowane są także przez osoby bezdzietne, które interesują się sztuką. Obecnie wydaje się mnóstwo ilustrowanych pozycji dla dzieci, których ilustracje powinny zawisnąć w galeriach sztuki. Szczególne wrażenie robią książki wielkoformatowe, wydane na dobrej jakości papierze, w których często tekst jest uzupełnieniem ilustracji, a nie odwrotnie.

Książki o zwierzętach i roślinach

Ilustratorzy szczególnie ukochali sobie tematykę zwierząt i albumy oraz opowiadania, które możemy aktualnie kupić, wprawią w zachwyt nie tylko dzieci, lecz również rodziców. W 2015 roku nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się książka Pszczoły autorstwa Piotra Sochy. Album ten jest przepięknie wydany (w formacie 27,20 x 37 cm) i uzupełniony ciekawostkami na temat życia pszczół autorstwa Wojciecha Grajkowskiego. Jest to obowiązkowy przewodnik każdego małego pszczelarza.

Z kolei w 2015 roku wydawnictwo Dwie Siostry wydało, zawierający stylizowane na tradycyjne rysunki, album Animalium młodziutkiej Jenny Broom. Rok później ukazał się, utrzymany w podobnej stylistyce, album Botanicum Kathy Willis. Książki te są nie tylko ucztą dla wzroku, lecz przede wszystkim skarbnicą wiedzy.

W 2016 roku wydawnictwo Egmont przygotowało dwa przepiękne albumy Północ i Południe w serii Galeria Dzikich Zwierząt. Albumy te zostały stworzone przez Dietera Brauna i utrzymane w nowoczesnej i pomysłowej stylistyce, która przypadnie do gustu osobom nieprzepadającym za tradycyjnymi ilustracjami w rodzaju tych, jakie znajdziemy np. w Animalium.

Rodzime podwórko

Polscy ilustratorzy są laureatami nagród na całym świecie, dlatego warto również sięgać po rodzime książki dla dzieci, które są nie tylko mądre, ale również piękne. Do szczególnie uzdolnionych ilustratorów, których książki można kupować „w ciemno”, należą Emilia Dziubak (Draka Ekonieboraka, Kłopoty rodu Pożyczalskich, W pogoni za życiem, Rok w lesie), Joanna Rusinek (Bezsenność Jutki, Wędrówka Nabu) i Iwona Chmielewska (Cztery strony czasu, Domowe duchy, Dwoje ludzi, Kłopot).