ludzie

John Lennon i jego działania na rzecz pokoju

John Lennon, jeden z członków legendarnej grupy The Beatles, po rozpadzie zespołu rozpoczął karierę muzyczną ze swoją życiową partnerką Yoko Ono. Para znana była szczególnie z akcji społecznych na rzecz pokoju. Muzycy wykorzystali swoją sławę, by walczyć o pokój na świecie, zdając sobie sprawę z tego, że głodne informacji na ich temat media zamieszczą każdą wiadomość, jaką mają do przekazania światu.

Ich pierwszymi wspólnymi działaniami na rzecz pokoju były Acorn Event i Acorn for peace. W pierwszym z nich para zasadziła dwa żołędzie w pobliżu terenu katedry Coventry, aby rosły jako symbol pokoju, natomiast Acorn for peace była akcją skierowaną do światowych przywódców, którym John i Yoko wysłali dwa symbolizujące pokój żołędzie.

20 marca 1969 roku para wzięła skromny ślub na Gibraltarze, skąd poleciała na swój miesiąc miodowy do hotelu Hilton w Amsterdamie, decydując się na kolejną akcję pokojową, tym razem pod nazwą Bed-in. Od 25 do 31 marca John i Yoko leżeli w łóżku, zapraszając do hotelu dziennikarzy, których nawoływali do pokoju. Nad ich głowami dostrzec można było dwa odręcznie napisane plakaty Bed Peace i Hair Peace. Był to przede wszystkim protest przeciwko wojnie w Wietnamie, a zamiast wychodzić na ulice, para nawoływała do tego, by pozostać w łóżkach i pozwolić swoim włosom rosnąć w imię pokoju.

John i Yoko to także autorzy pojęcia Bagism, które powstało przeciwko dyskryminacji. Aby zwrócić uwagę świata na ten problem, wystąpili na konferencji prasowej w Wiedniu ubrani w wielki worek, a dziennikarze mogli jedynie usłyszeć ich głosy. Akcja Bag-in miała na celu zaakcentowanie, że częstą przeszkodą w komunikacji międzyludzkiej jest obawa przed dyskryminacją ze względu na wygląd zewnętrzny.

Do jednej z najsłynniejszych akcji Johna i Yoko należy również War is over – if you want it. Każdego roku słyszymy tę piosenkę w radiu w wykonaniu Johna i Yoko lub Celine Dion, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, że powstała, aby nawoływać do zakończenia wojny w Wietnamie. Piosence towarzyszyły billboardy rozmieszczone w 12 największych miastach świata. Akcje pokojowe Johna i Yoko przeszły do historii i wielokrotnie były powielane przez innych artystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *